Profilakse

Higiēna

Laikam ejot, mēs, zobārsti, ar prieku vērojam, kā pieaug pacientu izpratne par higiēnas procedūras nepieciešamību. Profilakse ir veselības pamatā. Mūsu praksē ārsti novēro pārliecinošus rezultātus: pacienti, kuri pirms vairākiem gadiem sēdās krēslā ar apgalvojumu „Man tie sliktie zobi laikam no mammas vai tēta iedzimti, tāpēc nepārtraukti jāiet pie zobārsta…”, nu jau ilgāku laiku pēc mutes dobuma pilnīgas savešanas kārtībā, regulāras higiēnista apmeklēšanas un pastāvīgas rūpīgas kopšanas iztiek bez zobārsta pakalpojumiem pat gadiem ilgi. 

Viss ir katra paša rokās! Tikai jāapbruņojas ar labām zināšanām un prasmēm. Mūsu vadošās higiēnistes Valentīnas Šlikas pedagoģijas pieredze, pasniedzot zināšanas topošajiem higiēnistiem, palīdz arī mūsu pacientiem vērīgāk ieklausīties dakteres padomos.

Profesionālajā higiēnā tiek pielietotas galvenokārt divas metodes. Pirmā ir ikdienas zobu kopšanas prasme, ko katrs saprot individuāli, tāpēc ir labi, ja to palīdz uzlabot speciālists. No zobu kopšanas ir atkarīgs tas, cik veseli būs jūsu zobi un vai esat pakļauts periodontīta (saukta arī par paradontozi) attīstīšanās riskam.

Otrā metode ir zobakmens un mīkstā aplikuma noņemšana. Ja virssmaganas zobakmeni vēl varam censties kontrolēt, tad zemsmaganas zobakmens var tikt noņemts tikai profesionāli. Īpaši svarīgi ir regulāri apmeklēt higiēnistu grūtniecības laikā, kā arī, ja mutē ievietoti implanti vai zobu breketes.

Aizsargkapes

Nesamulstiet, ja jūsu zobārsts ieteiks nakts kapi, un nedomājiet, ka tas liecina par savādiem procesiem jūsu mutes dobumā vai arī to, ka vecums jau klauvē pie durvīm. Gluži pretēji – tas nozīmē, ka jūsu zobārsts ir zinošs un rūpīgs. Aizsargkapes ir jauns veids, kā mūsdienās rūpējamies par savu veselību, un tās tiek piedāvātas visdažādākā vecuma pacientiem. 

Nakts kape būtu jālieto šādos gadījumos:

  • pazīmes liecina par bruksismu – zobu griešanu vai žokļu spiešanu nakts laikā,
  • jums ir porcelāna venīri vai kroņi,
  • dažu žokļa locītavas problēmu gadījumā;
  • atjaunojot sakodiena augstumu,
  • zobu rindas deformācijas profilaksei jeb retensijai.

Nakts kape tiek izgatavota individuāli. Zobārsts paņem nospiedumu no jūsu zobiem un nosūta uz laboratoriju, kur atkarībā no esošās situācijas izgatavo vai nu augšējai vai apakšējai zobu rindai atbilstošu zobu kapi. 

Dažādās situācijās tiek lietots atšķirīgs kapes dizains. Vienkārša nakts kape, kas domāta vieglas zobu griešanas seku profilaksei vai restaurāciju aizsardzībai, var būt viscaur vienāda plānuma. Līdzīga būs arī retensijas kape, tikai nedaudz stingrāka. Savukārt žokļa locītavas problēmu risināšanai tiks izgatavota daudz biezāka – stabilizācijas nakts kape, kas imitē ideāla sakodiena principus, ļaujot muskuļiem atslābt un locītavai ārstēties. Šāda kape bieži tiek izmantota pamatīgi nodiluša sakodiena ārstēšanā, lai deprogrammētu muskulatūru, kas vairs “neatceras” kādreizējo pareizo sakodienu. Sportiski aktīvajiem pacientiem un profesionāļiem piedāvājam arī sporta aizsargkapes.

Parasti pacienti diezgan ātri pierod pie nakts kapes. Ir novērots arī papildu ieguvums – lietojot kapi, bieži vien uzlabojas nakts miega kvalitāte.