Kā pareizi kopt izņemamo protēzi?
  • Ievalkājot protēzi, nekautrējieties nākt pie mums uz korekciju (pirmā gada laikā šis pakalpojums ir bez maksas). Pirms nākšanas pārliecinieties, ka uzberztā tulzna ir redzama.
  • Tīriet protēzi virs izlietnes, kas piepildīta ar ūdeni, vai ielieciet tās pamatnē auduma gabalu, lai, protēzei krītot, tā nesaplīst.
  • Noskalojiet protēzi siltā vai vēsā ūdenī (nekādā gadījumā karstā!) no visām ēdiena atliekām.
  • Lietojot zobārsta ieteikto līdzekli un birstīti, notīriet visas protēzes virsmas. Tīriet protēzi ar vieglām kustībām, citādi tajā var rasties plaisas un plīsumi vai salocīties skavas.
  • Protēzes katru dienu uz pusstundu atbilstoši instrukcijā paredzētajam laikam jāiemērc attīrošajā šķīdumā*, ko ieteiks jūsu zobārsts. Tas palīdzēs attīrīt plastmasas poras no mikrobu toksīniem un pigmenta. 
  • Pēc izmērcēšanas protēze ir obligāti jānoskalo zem tekoša ūdens (ne karsta!).

Daži vērtīgi padomi:

  • Pēc katras ēšanas protēze jāizņem no mutes un jānoskalo, jo zem tās vienmēr nokļūst ēdiena paliekas. Arī mute ir jāizskalo.
  • Ārkārtīgi svarīgi ir rūpīgi iztīrīt atlikušos zobus, smaganas un mēli, lai atbrīvotu tos no ēdiena atliekām un aplikuma, kā arī stimulētu asins cirkulāciju. Tādējādi jūs uzturēsiet labu mutes veselību, kā arī paildzināsiet protēzes kalpošanas ilgumu. Tas ir jādara divas reizes dienā: pēc brokastīm un vakariņām.
  • Ja jūs lietojat protēžu līmi, to būs ērtāk noņemt ar salvetes palīdzību – gan no protēzes, gan gļotādas. 
  • Ja jūtat, ka protēze uzberzusi tulznu, steidzieties pie zobārsta! Tikai ņemiet vērā, ka nedrīkst ļaut tulznai sadzīt – zobārstam ir jāredz uzberztā vieta. 
  • Parciālo protēzi nekad neievietojiet ar pretējās zobu rindas palīdzību – tas ātrāk iznēsās skavas, turklāt protēze var salūzt. Protēze jāievieto ar pirkstu palīdzību. 
  • Ja jūtat, ka plate ir kļuvusi vaļīga vai vairs nesēž kā agrāk, nemēģiniet pats to pielabot, bet dodieties pie zobārsta.
  • Ņemiet vērā – ja ilgstoši (dažkārt pietiek vien ar dažām nedēļām) nenēsāsiet izņemamo protēzi, tā jums vairs nederēs. 

* Lietošanas instrukciju mūsu ieteiktajam šķīdumam izsniegs zobārstniecības reģistratore.

Kā pareizi kopt nakts kapes?
  • Vakarā nakts kapi ievieto mutē pēc zobu trīšanas (uz tīriem zobiem!).
  • No rīta pēc nakts kapes izņemšanas to tīra ar zobu birsti un ūdeni. Var lietot maigus tīrīšanas līdzekļus (piemēram, trauku mazgāšanas līdzekli).
  • Nakts kapi var uzglabāt gan iemērktu ūdenī, gan sausu.
  • Regulāri pārbaudiet, vai nakts kapē nav parādījušies defekti. Ja tajā ir radušies caurumi, jums nepieciešama jauna kape.
  • Neaizmirstiet – lietojot nakts kapi, nedrīkst ēst un smēķēt!
Kā pareizi rūpēties par mutes dobumu?

Vispopulārāko mutes dobuma saslimšanu – kariesa un periodontīta jeb tautā dēvētās parodontozes – pamatā ir aplikums vai, vienkārši sakot, zobu netīrīšana. Diemžēl lielākā daļa cilvēku Latvijā joprojām domā, ka viss ir atkarīgs no gēniem jeb iedzimtības, savas zobu problēmas norakstot uz senčiem. Bieži vien pacients apgalvo, ka visu dara, kā pienākas, bet rezultātu nav.

Savukārt zobārsti ikdienā redz – zobu kopšanas kultūra mūsu valstī nav augstā līmenī. Bieži vien tajā ir vainojams nevis slinkums, bet nezināšana. Tāpēc mēs īpaši rūpīgi centāmies izstrādāt šo lappusi, lai tie, kurus interesē zobu veselība, spētu saņemt labāko instruktāžu un panākt rezultātus. Mums ir kopīgs mērķis – lai, aizejot pie zobārsta, netiktu atrasts neviens jauns caurums un nedaudz būtu jāpiestrādā tikai saistībā ar iepriekš labotiem zobiem (diemžēl agri vai vēlu visas plombes, kroņi, plates u. c. nolietojas).

Vispirms der ielāgot trīs pamatlikumus

Likums Nr. 1

Ja tīrāt zobus tikai ar zobu birsti, jūs atbrīvojaties no 50% aplikuma. Katram zobam ir piecas virsmas: trīs no tām ir pieejamas zobu birstei, bet divas pārējās, kas vērstas uz starpzobu spraugas pusi un kurās visvairāk koncentrējas aplikums, paliek netīrītas.

Ja tīrāt zobus ar diegu, t. i., arī divas pārējās zobu virsmas, jūs jau esat ticis galā ar 75% aplikuma (protams, pieņemot, ka lietojat pareizu tīrīšanas tehniku).

Optimālu zobu tīrības līmeni ir iespējams sasniegt vien kompleksi – ja bez tīrīšanas un diegošanas tiek notīrīta mēle, lietoti skalojamie līdzekļi, kā arī interdentālās birstītes vai citi specializētie līdzekļi, ko ieteicis jūsu higiēnists.

Kopumā procedūra aizņems 5–7 minūtes.

Likums Nr. 2

Zobi jātīra divas reizes dienā: pēc brokastīm un vakariņām.

Likums Nr. 3

Higiēnists jāapmeklē divas reizes gadā, jo profesionālās higiēnas laikā jūsu zobi tiek atbrīvoti no zobakmens un mīkstā aplikuma vietās, kuras nespējat iztīrīt pats (piemēram, smaganu kabatās), bet emalja tiek nopulēta (mazāk pielips aplikums, arī estētika uzlabosies) un fluorizēta.

Kā izvēlēties sev piemērotu zobu birsti un pastu?

To vislabāk ieteiks higiēnists. Mūsdienās tiek piedāvāts ļoti plašs sortiments atkarībā gan no lietotāja vecuma un zobu anatomijas, gan zobu un smaganu problēmām. Nereti iesakām lietot paralēli divas zobu pastas – rītā vienu, vakarā otru: rīta zobu pasta aizsargā zobus no dienas laikā iegūtā aplikuma (aminfluorīdu saturošās pastas to veic ilgstošāk), toties vakara pasta dziedē smaganas vai novērš zobu jutību.

Kāda ir pareiza zobu tīrīšanas tehnika ar birsti?

Ja tīrāt ar parasto zobu birsti

Tīrot zoba sānu virsmas, pareiza zobu birstes pozīcija ir 45 grādu leņķis pret virsmu un smaganas virzienā vērsti sariņi. Tīrīšanas virziens un kustības pārsvarā ir vertikālas, vērstas no smaganas uz zobu, kā arī apļveida. Visumā ieteicams izslēgt horizontālo kustību – tā pastiprināti nodeldē zobu emalju, īpaši kakliņu rajonā. Tomēr atsevišķās vietās, piemēram, tīrot apakšējos dzerokļus no mēles puses, varat izmantot nelielas amplitūdas un maigas horizontālas kustības, lai iztīrītu smaganas rievu vietā, kur smagana piekļaujas zobam. Higiēnists pateiks, kuras kustības ir atbilstošas tieši jūsu zobu rindas atsevišķiem rajoniem, jo zobu izvietojums un anatomija mēdz variēt.

Zobu rindu tīriet sistemātiski, no viena gala līdz otram, domās koncentrējoties uz katru zobu atsevišķi; ja tīrīsiet automātiski, kādam zobam tiks par daudz gādīgās zobu sukas pieskārienu, citam – par maz.

Tīrot kožamās virsmas, atcerieties, ka vislabāk tās tīrīt ar nelielu amplitūdu kustībām, t. i., smalkām un vibrējošām.

Īpašu uzmanību jāpievērš apakšējo priekšējo zobu mēles puses virsmu tīrīšanai. Vispirms pagrieziet zobu birstes kātu vertikāli (zobu ass virzienā). Tad ar zobu birstes gala sariņiem asām, vertikālām kustībām iztīriet katru spraudziņu. Tīrot iesakām pārliekties pār izlietni, citādi var nākties mazgāt vannasistabas sienas. Šis zobu rajons ir viskritiskākais, jo zemmēles siekalu dziedzeris, kas atrodas turpat blakus, ātri vien piesātina palikušo aplikumu ar minerālvielām, veidojot zobakmeni. Aplūkojot šo vietu, zobārsts uzreiz var pateikt, vai ir pienācis laiks higiēnista apmeklējumam, jo reti kurš māk notīrīt aplikumu pats.

Iegaumējiet, ka aplikums, kas nav noņemts 26 stundu laikā pēc tā izgulsnēšanās, pārvēršas plānā zobakmens slānī, ko jūsu zobu birste vai diegs vairs nespēj noņemt!

Ja tīrāt ar elektrisko zobu birsti

Par nelaimi, tik populārā elektriskā zobu birste pārsvarā gadījumu tiek lietota nepareizi. Šajā gadījumā vēl jo svarīgāk ir tīrīt katru zobu atsevišķi. Sāciet ar zobu vaiga puses virsmām. Ja skatāmies uz zobu no šīs puses, katrā pusē tam ir starpzobu sprauga (izņemot gala zobus), kur tas nonāk kontaktā ar blakus esošo zobu. Iedomājieties, ka tīrāt zoba kontūras, t. i., vispirms ar birstes sānu sariņiem iebrauciet spraugā vienā pusē zobam, tad, turpinot kustību caur smaganas rievu, iztīriet arī otru spraugu. Zoba virsma automātiski kļūs tīra. Šādi tīrot, birstes kāts nepārtraukti veic airēšanu atgādinošas kustības.

Līdzīgi iztīriet uz mēles pusi vērstās virsmas. Kožamās virsmas reti kurš tīra nepareizi – ja nu vienīgi arī šoreiz pie katra zoba jāpakavējas atsevišķi.

Kā pareizi lietot zobu diegu?

Ja tīrāt ar zobu diegu jeb flosu

• Būtisks ir ērts diega satvēriens. Nogrieziet zoba diegu savas rokas garumā. Tas ir piemērots pilnas zobu rindas tīrīšanai. Ja situācija jūsu mutē ir cita, ātri atradīsiet jums nepieciešamo diega garumu. Apmetiet pāris cilpu ap kreisās rokas rādītājpirkstu, lai diegs nofiksējas. Pārējais diega gabals tīrīšanas laikā slīd caur labās rokas plaukstu, kur to pēc vajadzības nofiksē ar nestrādājošiem pirkstiem. Spraugu tīrīšanai izmanto gabalu, kas atrodas starp abām rokām (10–20 cm), – to veic, manipulējot ar abu roku vidējiem pirkstiem un īkšķiem.

• Katru rindu iesāciet un pabeidziet ar pēdējo zobu aizmugurējām virsmām.

• Katru spraugu tīriet divas reizes: vispirms ar zāģējošām kustībām nobrauciet gar vienu zobu, tad gar otru. Centieties viegli nokļūt zem katra zoba smaganas.

• Diegu aplieciet pakavveidā ap tīrāmo zobu.

• Katrai spraugai lietojiet svaigu diega gabalu, ko panāksiet, ikreiz uzmetot jaunu cilpu kreisās rokas rādītājpirkstam. Tas ir būtiski, jo zoba diegs ir impregnēts ar fluoru, kuru jūs tīrot ieberžat zoba virsmā. Bez tam, pēc katras spraugas diegs ir kļuvis netīrs.

Ja tīrāt ar superflosu jeb tiltu diegu

Superfloss ir specializēts zobu diega paveids, kas domāts zobu tīrīšanai tiltu, dažādu sarežģītu protēžu konstrukciju, brekešu un reteineru (safiksētu zobu) gadījumā.

Katram superflosa gabalam (parasti iepakojumā ir 50–100 gab.) ir viens cietāks gals, kas paredzēts ievadīšanai spraugā starp zobiem vai zem konstrukcijas starpdaļas. Tam seko mīkstā daļa, kas ir lieliski piemērota tīrīšanai. Trešā ir parasta diega daļa, ko var izmantot dažādu spraugu kopšanai.

Tīrot tiltu, diega cieto daļu vieglāk ievadīt tūlīt aiz ērtāk pieejamā (parasti priekšējā) balsta zoba, kur ir atstāta brīva vieta smaganas papillai. Ar diega mīksto daļu iztīriet kroņa piesmaganas malu, kas atrodas zem tilta starpdaļas, tad ar zāģējošām kustībām virzieties otra balsta zoba virzienā, tādējādi iztīrot smaganu un tilta apakšējo virsmu. Attiecīgi iztīriet otra kroņa piesmaganas malu. Šāda tilta tīrīšana ievērojami pagarina tā mūžu.

Lietojot superflosu zobu brekešu vai fiksētu zobu gadījumā, ar cietā gala palīdzību ievadiet diegu katrā starpzobu spraugā un iztīriet to ar mīksto vai parasto diega daļu.

Kādi vēl mutes kopšanas līdzekļi ir pieejami?

Mutes irigators

Mutes irigatoru mēdz dēvēt arī par šķidro flosu. Tā funkcija ir izjaukt baktēriju kolonijas mīkstajā aplikumā vietās, kur zobu diegs un birste netiek klāt. Ierīce īpaši noderēs šādos gadījumos:

  • ja nēsājat breketes
  • ja jums ir tilti un kroņi
  • ja jums ir implanti
  • ja jums ir smaganu saslimšanas
  • Ja jums ir apgrūtinātas roku kustības

Zobārstniecības Pērle speciālisti jums ieteiks Waterpik mutes irigatoru. Tā lietošanas instrukciju atradīsiet šeit.

Speciālie mutes dobuma kopšanas līdzekļi un skalojamie

Ir vairākas mutes kopšanas papildu līdzekļu grupas, kas palīdzēs jums sasniegt labāko mutes tīrību.

Pirmā grupa attiecas uz starpzobu spraugu tīrīšanu:

1. Starpzobu jeb interdentālās birstītes palīdzēs iztīrīt sarežģītas starpzobu spraugas. Piemēram, ja tās ir pārāk platas (melnie starpzobu trīsstūri), zobu diegs izslīdēs cauri, atstājot lielākus ēdiena gabalus. Interdentālā birstīte iztīrīs šādas spraugas, kā arī dabīgās iedobes dzerokļu sakņu virsmās, kur diegs netiek klāt. Ja starp zobiem ir izveidojušās kabatas, to dziļākās vietās labāk iesniegsies šāda birstīte.

Mūsdienās tiek piedāvāti visdažādākie zobu bakstāmie kociņi. Ļoti noderīgs izgudrojums ir gumijas zobu bakstāmie. Tie neskrāpē zoba virsmu, un to gumijotās atskabargas patiešām iztīra zobu starpas, vienlaicīgi veicot smaganu masāžu.

2. Viena no galvenajām atrunām zobu tīrīšanai ar diegu mēdz būt, ka neveiklie pirksti neļauj aizsniegt mutes aizmugures rajonus. Šiem gadījumiem noderēs speciāli diega turētāji, flosbirstes vai vienkārši autoflosi.

3. Mēles kopšanai, ņemot vērā tās milzīgo nozīmi, ir izgudroti speciāli mēles tīrītāji. Miljardiem baktēriju, kas dzīvo uz mēles, nelāgi ietekmē elpu. Šīs baktērijas negatīvi ietekmē arī vispārējo mutes stāvokli. Mēles tīrīšanai varat izmantot vai nu speciālu tīrītāju, vai arī tam paredzētu zobu birstes galvai otrā pusē izveidotu virsmu. Arī mēles tīrīšanai ar parastu zobu suku nav ne vainas.

Otra grupa ir mutes skalojamie līdzekļi. Mūsdienās ir pieejami gan pretaplikuma, fluoru saturoši un nesaturoši mutes skalojamie līdzekļi, gan smaganu ārstēšanai paredzēti, kā arī balinoši vai pārmērīgu jutību noņemoši skalojamie līdzekļi, kā arī daudzi citi. Pareizo izvēli palīdzēs veikt jūsu higiēnists. Arī šeit var noderēt tas pats princips, kas ar zobu pastu: no rīta skalot ar zobu aplikumu mazinošo līdzekli, kas palīdz vājināt dienas laikā iegūtā aplikuma ietekmi, savukārt vakarā lietot kādu jūsu mutes problēmas risinošu līdzekli (smaganu iekaisuma vai pārmērīgas jutības novēršanai).

Kā pārvarēt bailes no zobārsta?

Neskatoties uz mūsdienu uzlaboto zobārstniecības procedūru komforta līmeni, joprojām daļa cilvēku krīt panikā, pat iedomājoties par došanos pie zobārsta. Tā rezultātā viņu mutes dobuma problēmas tiek tā ielaistas, ka, beidzot apmeklējot zobārstu, nākas ķerties pie visnepatīkamākajām procedūrām – raušanas, kanālu tīrīšanas u. tml. –, nemaz nerunājot par ārstēšanas izmaksu palielināšanos.

Ja jūs esat viens no šādiem pacientiem, izlasiet ieteikumus, kas var noderēt baiļu pārvarēšanai!

  • Izanalizējiet, kas tieši jūs baida. Parasti bailes un aizspriedumi balstās uz iepriekšējo pieredzi. Nekautrējieties izrunāt šo baiļu iemeslu ar savu zobārstu. Ja tās ir sāpes, sarunājiet, ka, jūtot sāpes, lietosiet kādu zīmi, lai zobārsts tūlīt pat pārtrauktu procedūru un palielinātu anestēzijas devu. Ja jūs biedē urbšanas skaņa, uzlieciet klausīties austiņās savu mīļāko mūziku. Ja ciešat no spēcīga vemšanas refleksa, ir preparāti un pozas, kā arī anestēzijas veidi, kas to mazina. Mūsu zobārsti prot veikt arī nesāpīgas injekcijas.
  • Zinot jūsu bailes, zobārsts var jums veikt nomierinošu premedikāciju, t. i., nozīmēt kādu preparātu, kas ļaus jums sajusties krietni atbrīvotākam. Ierodoties pusstundu pirms procedūras kabinetā, šādu tableti varat saņemt no māsiņas. Vēl ir iespējama sedācija – stiprāku nomierinošo preparātu pielietošana, kas paaugstina sāpju slieksni un relaksē. Parasti sedāciju, kā arī narkozi (ko lieto tikai atsevišķām procedūrām, piemēram, zoba raušanai) veic anesteziologs. Ne sedāciju, ne narkozi mūsu kabinetā neveic.
  • Bailīgiem pacientiem ļoti būtiski ir nepārtraukt ārstēšanu. Katra pauze var atsviest jūs atpakaļ baiļu varā.
  • Ja esat atradis īsto zobārstu, turieties pie tā cieši – vienmēr ir vieglāk doties pie zināma speciālista.
Kas ir Waterpik un kā tā var man palīdzēt?
  • Waterpik ir ierīce, kas rada pulsējošu ūdens strūklu – tā noņem aplikumu, pārtikas atliekas starp zobiem, kā arī samazina kaitīgās baktērijas virs un zem smaganu līnijas, kas izraisa iekaisumu un asiņošanu. 
  • Waterpik jālieto pirms zobu tīrīšanas.
  • Waterpik ir viegls un efektīvs diegošanas veids un ideāli piemērots jebkuram zobu stāvoklim: implantiem, kroņiem, tiltiem vai padziļinātām smaganu kabatām.
  • Izmantojot Waterpik apmēram minūti dienā, tiek novērsta mīkstā aplikuma uzkrāšanās zobu starpās un veikta viegla smaganu masāža, tādējādi uzlabojot vispārējo mutes dobuma veselību.

Piepildiet ūdens rezervuāru ar ūdeni līdz maksimāli pieļaujamam līmenim. Silts ūdens būs daudz labāks, jo īpaši, ja jums ir jutīgi zobi un smaganas. 

Iepazīstieties ar pogām uz aparāta! Regulējiet spiediena pogu no augstākā uz zemāko un atrodiet sev piemērotāko.

Tīrot ļaujiet ūdenim no mutes tecēt izlietnē.

Tam, ar ko jūs sākat – ar augšžokli vai apakšžokli, nav nozīmes, svarīgi ir pārliecināties, ka tīrāt zobus gan no vaiga vai lūpu, gan mēles puses. Sāciet tīrīšanu no vienas puses, rūpīgi notīrot katru zobu.

 Novietojiet darba galu 90 grādu leņķī pret zobiem. Ar vieglām, nepārtrauktām kustībām velciet Waterpik gar smaganu līniju, paturot trīs sekundes pret zobu starpām.

Papildus infomācija un video: www.waterpik.lt

Mājas balināšana: visbiežāk uzdotie jautājumi

Cik ilgi vajadzētu nēsāt kapes?

Tas ir atkarīgs no zobu baltuma, kādu vēlaties iegūt, un sākotnējā zobu toņa. Ja jūsu zobu tonis ir salīdzinoši tumšs vai dzeltenīgs/pelēcīgs/tetraciklīnisks, balināšanai būs nepieciešams vairāk laika. Tetraciklīna zobiem tas nozīmē sešus līdz divpadsmit mēnešus, bet citiem – tikai 2–5 nedēļas. Zobu balināšana jāpārtrauc, kad vairs nav redzama krāsas uzlabošanās.

Ja nesaskaraties ar jutīgumu, varat nēsāt kapes vismaz divas stundas dienā un pat iet gulēt ar tām, tikai atcerieties – ļoti svarīgi ir pirms naktsmiera notīrīt pārpalikušo materiālu pie smaganām un aukslējām. 

Labu un ātru efektu var sasniegt, ievietojot kapes pēc vakariņām un, ejot gulēt, tās papildināt ar jaunu balinātāja devu. Varat arī ievietot tās uz nakti vai izmantot pārvietošanās laiku uz darbu un mājup, kas bieži vien aizņem pāris stundu.

Ko darīt, ja sākas pastiprināts jutīgums? 

Zobu jutīgums ir visbiežāk sastopamais blakusefekts mājas balināšanai. Tāpēc balināšanas laikā jālieto zobu jutību mazinošu pastu. Parasti jutība paaugstinās zobu kakliņa rajonā, pie smaganām, īpaši, ja tās ir atkāpušās. Ja jūsu zobi kļūst jutīgi, jums jāpārtrauc balināšanu un jāatsāk pēc 2–3 dienām. Ja zobi kļūst izteikti jutīgi, varat ievietot jutību mazinošo zobu pastu kapē uz stundu dienā vai visu nakti, pārtraucot balināšanu uz pāris dienām. 

Ja jūsu zobi jau iepriekš ir bijuši īpaši jutīgi, iespējams, pareizāk būtu divas nedēļas pirms balināšanas kursa pāris reižu dienā lietot zobu jutību samazinošo zobu pastu.

Arī amorfā kalcija (MI Paste Plus) zobu pastas ierīvēšana piecas reizes dienā vairākas dienas no vietas mazina zobu jutību. Ja jūs tomēr uztrauc iespējamās problēmas ar jutīgumu, konsultējieties ar savu zobārstu! 

Kas notiek, ja zobi tomēr nekļūst baltāki?

Lai gan šādi gadījumi ir reti, tomēr zobi mēdz neizbalināties vispār. Ja tā notiek, iespējams, jums nepieciešams cits balināšanas veids vai koncentrētāks līdzeklis. Zobārsts var jums veikt arī intensīvās jeb ofisa balināšanas sesijas. 

Ko nozīmē tas, ka uz zobiem pirms balināšanas vai tās laikā parādās balti plankumi?

Baltie plankumi kļūs izteikti gaišāki dažu pirmo dienu laikā, bet pamazām kontrasts starp plankumiem un pārējo zobu mazināsies. Dažkārt, lai atbrīvotos no plankumiem, zobārsts var veikt mikroabrāzijas procedūru. 

Ir iespējams, ka jaunus baltos plankumus pamanīsiet uz saviem zobiem balināšanas kursa laikā, – tie ir bijuši uz zoba pirms balināšanas, tikai mazāk pamanāmi. Neuztraucieties – zobam kļūstot baltākam, tie izzudīs. Iespējams, plankumus varēs pamanīt pēc tam, kad kape būs turēta visu nakti, bet dienas laikā tie mazināsies.

Daži zobi var šķist kā noklāti ar gaišākiem laukumiem. Zobam kļūstot baltākam, vispirms izbalē gaišākās vietas un tikai pēc tam – tumšākās. Pēc aptuveni nedēļas tas vairs nebūs pamanāms.

Kā jutīsies mani zobi un smaganas?

Parasti zobi var šķist ļoti tīri pēc balināšanas procedūras – tas tāpēc, ka skābekļa daudzums zobā ir palielināts. Balinošajiem materiāliem piemīt arī spēja ārstēt smaganas, mazinot iekaisumu un paātrinot sadzīšanu. Tas ir veids, kā šī tehnoloģija tika atklāta, – sākotnēji tā bija paredzēta smaganu iekaisuma mazināšanai.

Kas notiks ar plombām? 

Ja jums ir plombas priekšējos zobos, pēc balināšanas tās var nākties mainīt, lai to toņi atbilstu jaunajiem zobu toņiem, jo balinātājs padara gaišāku jūsu zobu, nevis plombu. Kad būsit ieguvis vēlamo zobu toni, zobārsts šīs plombas aizvietos ar gaišākām – zobu toņiem atbilstošākām. Ņemiet vērā, ka līdz plombu mainīšanai nāksies pagaidīt pāris nedēļu, kamēr zobu atstās liekais skābeklis, kas traucē plombas polimerizācijas procesam.

Cik ilgs ir balināšanas process? Vai man būs atkārtoti jābalina zobi?

Parasti jaunā, baltā zobu krāsa saglabājas labi, bet, ja lietojat daudz kafijas, sarkanvīna vai kolas, zobi var viegli ietonēties. Pacienti mēdz veikt atsvaidzinošo balināšanu pēc gada vai diviem. 

Vai balināšana nodara kaitējumu zobiem un smaganām?

Pētījumi liecina, ka zobu balināšana, izmantojot Zobārstniecībā Pērle ieteikto mājas balināšanas sistēmu, ir pilnīgi droša gan zobiem, gan pārējiem mutes audiem. Šo 10% karbamīda peroksīdu (10% CP) kaitīguma ziņā var pielīdzināt gāzētajam dzērienam, turklāt balināšanas materiālam ir neitrāls pH līmenis.

Dažkārt rodas problēmas ar interneta veikalā iegādātiem balināšanas komplektiem, jo daži no tiem satur skābi, kas var nodarīt bojājumus zobiem un samazināt zoba emalju. Šī skābe var būt pat ļoti kaitīga zobam. Dažos gadījumos pacienti pēc šāda zobu balināšanas komplekta iegādes ir piedzīvojuši to, ka zobi kļūst tumši. Konsultējoties pie zobārsta, tika konstatēts, ka krāsas maiņu izraisījusi skābe – tā bija noēdusi emalju un atsegusi dentīna tumšo toni. 

Ir ieteicams pārtraukt smēķēšanu vismaz trīs nedēļas pirms balināšanas. Smēķēšana izraisa zobu krāsas pasliktināšanos, tāpēc balināšanas iedarbība var būt nepilnvērtīga.

Zobu balināšanas tehnoloģija nav piemērota visiem. Ir situācijas, kad balināšana ir gandrīz neiespējama, piemēram, gadījumos, kad uz priekšzobiem ir kronīši vai lielas plombas, vai arī tie ir nodiluši un plašā apjomā zaudējuši zobu emalju. 

Mājas balināšanas instrukcija

Ievietojot:

  1. Tīriet zobus  ar  zobu jutību samazinošo zobu pastu divas minūtes divas reizes dienā. Lietojiet kapes uz tīriem zobiem.
  2. Sagatavojiet kapi, ievietojot nedaudz balinātāja katrā nodalījumā; ar laiku jūs iemācīsieties ielikt pareizo devu, lai gar kapes malu izspiežas iespējami maz balinātāja.
  3. Ievietojiet kapi mutē un pārliecinieties, ka tā ir pareizi iesēdusies.
  4. Noņemiet lieko balināšanas materiālu ar ausu kociņu vai salveti.
  5. Nenorijiet pārpalikušo materiālu.
  6. Ja nepieciešams, nosusiniet zobus gan priekšpusē, gan aizmugurē ar salveti, bet neskalojiet tos.

Izņemot:

  1. Izņemiet kapes un izskalojiet muti ar ūdeni.
  2. Iztīriet zobus ar ikdienas zobu pastu.
  3. Iztīriet kapes ar aukstu ūdeni un birstīti.
  4. Atstājiet kapes atvērtā kastītē, lai izvēdinās un nožūst.
  5. Pārliecinieties, ka kapes netiek samīcītas, un novietojiet tās rūpīgi.
Kas jāatceras pēc zoba raušanas (ekstrakcijas)?
  • Tampons jātur mutē no 30 minūtēm līdz stundai.
  • Divas stundas pēc zoba raušanas nedrīkst ēst. Turpmākajās dienās ēdiet mīkstu barību un, ieteicams, uz otras zobu puses. Izvairieties no ēdieniem, kas var iekļūt brūcē, piemēram, sēkliņām, popkorna, riekstiem.
  • Lietojiet zāles, ko jums nozīmējis ārsts.
  • Ja raušana tika veikta augšžokļa sānu rajonā, pirmo dienu laikā pēc ekstrakcijas izvairieties no smēķēšanas, deguna šņaukšanas, sūkšanas ar salmiņu, spēcīgas skalošanas – tas var atraut izveidojušos recekli, kas nosedz savienojumu starp mutes dobumu un deguna blakusdobumu.
  • Lai gan labai mutes dobuma higiēnai ir milzīga nozīme laba dzīšanas procesa norisē, operācijas rajonu tīriet maigi un uzmanīgi.
  • Sākot ar otro dienu, skalojiet muti ar ārsta nozīmēto skalošanas līdzekli, parasti divreiz dienā. Ja skalojamais līdzeklis nav speciāli norādīts, lietojiet sālsūdeni (to var darīt arī trīsreiz dienā). Skalojiet uzmanīgi!  
  • Neaiztieciet brūci ar pirkstiem vai jebkādiem priekšmetiem.
  • Dzīšanas periodā izvairieties no alkohola, īpaši alus un vīna! Pirmajās dienās izvairieties no jebkādām fiziskām aktivitātēm, pirts un karstas vannas.
  • Pirms un pēc ekstrakcijas nedrīkst smēķēt – tabaka negatīvi ietekmē brūces sadzīšanu.
  • Neliela asiņošana pēc zoba raušanas ir parasta parādība, par ko nebūtu jāuztraucas, taču, ja brūce sāk stipri asiņot, turiet tai piespiestu marles tamponu (piekodiet ar zobiem), kamēr asiņošana pāriet, un neskalojiet – tas atraus jau izveidojušos recekli. No ārpuses pielieciet vaigam brūces rajonā piespiestu aukstu kompresi. Tās pagatavošanai var lietot ledu vai jebkādu saldētu produktu, kas ietīts plānā dvielī. Ja arī tad asiņošana nerimstas, sazinieties ar mums vai zvaniet neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai 113.
  • Arī sāpes ir normāla parādība, taču, ja brūces rajons stipri sāp arī trešajā dienā un mutē parādās nepatīkama smaka vai garša, sazinieties ar mums.
  • Šuves, ja tādas ir, parasti tiek noņemtas 7.–10. dienā.

Neskaidrību gadījumā droši zvaniet uz mūsu kabinetu: mob. tel. 29511552; tel. 67425656!