Minimally invasive dentistry

Minimally invasive dentistry (MID) was launched by a group of progressive-minded dentists – scientists on basis of discoveries that changed the understanding of caries. Now it is a new methodology that beats the old dental techniques in all areas of dentistry.

The core principle of MID includes maximum conversation of natural tissue. A dentist of MID:

• Assesses which dental decay requires treatment and which does not,

• In order to preserve a tooth nerve unopened, sometimes leaves a thin layer of caries and hermetically shields it off thus preventing any further progression,

• Glues a dental restoration instead of “hooking it in” by drilling the tooth.

For example: a patient has broken a live incisor. A regular dentist would remove the tooth nerve, insert a pin and cement a dental crown. A dentist of MID, being familiar with the newest adhesive technologies, would glue the same tooth back or make a nicer-looking porcelain tooth and attach it in place of the old and ill-looking tooth. What will be the future of the tooth in both cases? One day the tooth can accidently break again. In the first case, the tooth’s root will break, and it will have to be extracted. In the second case, even the tooth breaks, it will break at the same place where it was broken previously, and a doctor will be able to attach it back.

Another example: a patient wants straighter and whiter teeth. A regular dentist would offer to place white porcelain crowns on top of all visible teeth. A dentist of MID would suggest almost invisible short-term orthodontics (Six Month Smiles), mild bleaching and, if necessary, correction of an individual tooth shape. Again, let’s try to model future of these teeth. In the first case, the teeth would be milled and would require new crowns at some point in the future. In the second case, they will be beautiful natural teeth, which in case of proper care will serve the patient undamaged until the end of his or her life.

Dentists of Pearl Dentistry implement principles of MID in their practice. Patients are happy and grateful, as the minimally invasive dentistry is much more pleasant and much friendlier not only in regard to natural tissues and authentic look, but also in regard to patient’s wallet.

MID Gallery

Annas stāsts

Annai bija burvīgs smaids, taču atsegtā zobu rinda atklāja skumīgu ainu – tajā bija manāms ģenētisku faktoru (iedzimta dzeltenīga krāsa, zobu forma, kas veicina aplikuma uzkrāšanos piesmaganas zonā dabīgās bedrītēs) un nepareizu ieradumu (nepietiekama vai nepareiza zobu kopšana pusaudža gados, nepareizas pārtikas lietošana) kombinācijas nepievilcīgais „šarms”.

Problēmas apraksts:

  • tumša zobu krāsa
  • balti plankumi (demineralizēta emalja)
  • dzelteni/brūni plankumi (pigmentēta demineralizēta emalja)
  • tumšas/vecas plombes 

Tradicionāli Annai tiktu piedāvāts samierināties ar esošo situāciju, veikt zobu estētisko pārklāšanu ar kompozīta materiālu vai izmantot porcelāna plāksnītes. Savukārt minimāli invazīvā zobārstniecība (MIZ) paredz maksimālu dabīgo zobu audu saglabāšanu, tāpēc metodēm, kas tiks pielietotas ārstēšanā, jābūt ar zinātniski pierādītu nekaitīgumu un efektivitāti.  

Mūsu piedāvātais ārstēšanas plāns:

  • mikroabrāzija – ķīmiski mehāniska virsējā emaljas slāņa noņemšana dažu desmitu mikronu biezumā; tiks veikta vairākos seansos, starplaikos lietojot remineralizējošo pastu MI Paste Plus (GC Corporation, Japāna)
  • iespējams, biezākās un pigmentētākās emaljas vietās jāveic arī makroabrāzija – mehāniska emaljas noņemšana dažu simtu mikronu biezumā 
  • balināšana – mājas balināšana, vienīgā zinātniski pierādītā zobu audiem nekaitīgā un arī visefektīvākā balināšanas metode; šajā gadījumā balināšana samazinās atšķirību starp baltajiem plankumiem un emaljas toni un, protams, darīs laimīgāku Annu un visus, kas uz viņu lūkojas
  • redzamo, krāsā atšķirīgo plombju nomaiņa

Ārstēšanas gaita

Ārstēšanas kurss sākās ar trim mikroabrāzijas procedūrām. Starp seansiem Anna lietoja MI Paste Plus (GC Corporation, Japāna), kas piegādā zobam kalciju biopieejamā formātā (līdzīgi kā mātes pienā un siekalās esošais kalcijs) un ir zinātniski pierādīta kā visefektīvākā remineralizējošā pasta.

Pēc mikroabrāzijas vizuālās izmaiņas bija pamanāmas, taču neatbilda cerētajām. Zobi bija kļuvuši izteikti tumšāki, kas ir loģiski – emaljas baltie demineralizētie laukumi bija sarukuši, atsedzot dabīgo tumšo zobu krāsu un irdenos, pigmentētos dziļākos emaljas slāņus dabīgajās virsmas ielocēs un iedobēs. Uz sānu priekšzobiem esošās emaljas ieloces ir reta anatomiska īpatnība, kas šoreiz nospēlējusi negatīvu lomu – tajās sakrājies daudz aplikuma un notikusi dziļāka demineralizācija un pigmentācija. Šādās vietās mikroabrāzijas veikšana ir apgrūtināta.

Pēc nelielas makroabrāzijas ieloces izskatījās labāk. Turpinājām ar nākamo soli. Lai uzsāktu mājas balināšanu, abiem žokļiem tika izgatavotas individuālās kapes. Balināšanai tika lietota 10% karbamīda peroksīda želeja (Opalescence PF 10%, Ultradent), kuras aktīvā komponente ir 3,5% ūdeņraža pārskābe – vājākā iespējamā balinātāja koncentrācija. 40 gadus ilgi zinātniskie pētījumi rāda, ka, balinot ar šādas koncentrācijas līdzekli, efekts iestājas lēnāk, bet labāk, turklāt nenodarot ļaunumu zobiem. Pirmās nedēļas beigās krāsas uzlabojums bija acīmredzams. Taču pēc otrās un trešās nedēļas starpība starp sākotnējo zobu toni un tagadējo bija niecīga. Atklājām, ka Anna ar balinātāju rīkojas pārāk taupīgi. Pēc devas noregulēšanas (apmēram divas tūbiņas nedēļā uz abām zobu rindām) sasniedzām cerēto efektu. Pēc piecu nedēļu ilgas balināšanas, iztērējot piecas tūbiņas balinātāja, centrālo priekšzobu krāsa atbilda Vita skalas C1 tonim (sākuma tonis bija A3,5). Latvijas apstākļos šis tonis ir uzskatāms par vienu no gaišākajiem dabīgi baltajiem toņiem. Otrie un trešie zobi diemžēl bija tumšāki. Taču bija cerība, ka pārplombējot situācija uzlabosies.

Nākamo soli – plombēšanu – varēja uzsākt ne ātrāk kā divas nedēļas pēc balināšanas, kuru laikā stabilizējas zobu tonis, no zobu audiem tiek izvadīts liekais skābeklis un atgriežas ūdens. Pēc plombēšanas darbu beigām kopskats ievērojami uzlabojās. Kad pēc vairākiem mēnešiem uzaicinājām Annu ierasties uz noslēguma foto, ienākot kabinetā, gaišs smaids atplauka gan Annas, gan mūsu sejās. Efekts bija pārsteidzoši labs. Gandarījumu radīja arī tas, ka Annas zobu audi tika maksimāli saglabāti un kopējās izmaksas bija mazākas nekā ārstējot tradicionāli. 

Janas stāsts

Cerēdama uz sev pieņemamu risinājumu, Jana bija viesojusies pie vairākiem zobārstiem, tomēr bez panākumiem. 

Problēmas bija sekojošas:

  • sagriezies un īsāks viens no centrālajiem priekšzobiem 
  • šķirbas starp zobiem
  • nevienmērīga zobu krāsa, vecas plombas
  • pārkrāsojies kreisais otrais priekšzobs 

Līdz šim ārsti bija piedāvājuši Janai uzlikt kroņus visiem četriem priekšzobiem. Tas nozīmētu vairāku dzīvu, salīdzinoši maz plombētu zobu slīpēšanu. Jana nespēja samierināties ar šādu domu.

Mēs Janai piedāvājām sekojošu ārstēšanas plānu:

  • ortodontiska ārstēšana, ar kapju palīdzību savēršot labo centrālo zobu taisni
  • pārkrāsotā zoba kanāla pārārstēšana
  • abu zobu rindu balināšana
  • tumšo plombju pārplombēšana
  • kroņa izgatavošana pārkrāsotajam kreisajam otrajam priekšzobam

Ortodontiskā ārstēšana notika ļoti ātri un viegli. Jana bija priecīga, ka caurspīdīgo kapi neviens nemanīja, bet zobi ātri taisnojās un spraugas noslēdzās. Ar ortodontiskās kapes palīdzību Jana veica arī mājas balināšanu, kas nozīmēja naudas un laika ietaupījumu. Kad krāsa bija nostabilizējusies, izveidojām pagaidu kroni tumšajam priekšzobam. Tas ļāva Janai iegūt ilgi kāroto gaišo, vienmērīgo zobu krāsu. Ortodontiskās ārstēšanas beigās pagaidu kronis tika nomainīts pret cirkonija kroni un zobu plombas tika nomainītas ar attiecīgu formas korekciju, izmantojot kompozīta materiālu (bondings).

Minimāli invazīvās zobārstniecības (MIZ) koncepts, kas tika izmantots ārstēšanā, ļāva Janai:

  • pasargāt zobu audus
  • ietaupīt līdzekļus
  • iegūt dabīgu, gaišu un estētisku smaidu

Pirms

Pēc